sprzątaj kolorami

 

Sprzątaj kolorami.

Niewiele osób wie, co oznacza system sprzątania (kodowania) kolorami. Dlatego postaramy się Wam wytłumaczyć o co w tym wszystkim chodzi. System sprzątania kolorami opracowano w The British Institute of Cleaning Science w latach 90. TAK – jest taka instytucja, która zajmuje się naukowo profesjonalnym sprzątaniem.

Sprzątanie kolorami polega na używaniu odpowiednich i stałych kolorów ściereczek, mopów, ubrań, rękawiczek czy nawet kolorów środków do czyszczenia danego obszaru. Większość nowoczesnych firm stosuje system kolorów do identyfikacji obszarów sprzątania. Takie rozwiązania są skuteczne w walce z bakteriami, więc korzystają z niego szpitale, przedszkola, restauracje, szkoły, a także firmy sprzątające takie jak nasza. Główną zaletą rozdzielania obszarów sprzątania poprzez stosowanie różnych kolorów jest zapobieganie zanieczyszczeniom krzyżowym, czyli przenoszenia bakterii i zanieczyszczeń pomiędzy pomieszczeniami, na przykład łazienką, a kuchnią. Pocieszające jest to, że świadomość społeczna na temat rozpowszechniania się niebezpiecznych bakterii czy wirusów poprzez nieodpowiednią higienę, znacząco wzrosła w ostatnich latach. Niestety głównie dlatego, że mieliśmy do czynienia z kilkoma poważnymi epidemiami na świecie, szeroko opisywanymi w mediach. Warto więc sprzątać kolorami również w domu stosując różne kolory ściereczek z mikrofibry do czyszczenia różnych pomieszczeń. Jeżeli nie posiadamy odpowiedniej ilości kolorowych ściereczek, aby sprzątać kolorami, to zalecamy, aby samodzielne sprzątanie mieszkania czy domu zawsze zaczynać od najczystszych obszarów, a kończyć na najbrudniejszych. Na przykład gdy masz jedną ściereczkę do sprzątania łazienki, zacznij sprzątanie od umywalki, szafek poprzez prysznic, wannę, a na sam koniec zostaw toaletę i bidet. A teraz czas na podstawy sprzątania kolorami do wykorzystania w domowych porządkach. Stosujemy 4 główne kolory:

sprzątaj kolorami
Sprzątaj kolorami

CZERWONY – tym kolorem sprzątamy miejsca o podwyższonym ryzyku przenoszenia potencjalnych infekcji. Czyli SANITARIATY, TOALETY, BIDETY, PISUARY

ZIELONY – obszary gdzie istnieje wysokie ryzyko infekcji czyli takie, w których przygotowujemy żywność. KUCHNIE, OBSZARY SPOŻYWCZE  

ŻÓŁTY – wszelkie powierzchnie zmywalne o niskim ryzyku, ŁAZIENKA, ARMATURA ŁAZIENKOWA, UMYWALKI, WANNY 

NIEBIESKI – obszary o niskim ryzyku, czyli ogólne sprzątanie pozostałych powierzchni. MEBLE, POWIERZCHNIE OGÓLNE, BIURA (do szkła zalecamy specjalne ściereczki z mikrofibry, dzięki którym mycie tych powierzchni będzie znacznie prostsze) 

Nasze propozycje są oczywiście przykładowe, a jednocześnie proste do zapamiętania. Można z nich skorzystać lub dobrać inne kolory do zastosowania w swoim domu. Poza stosowaniem kolorów do dopasowania ściereczek, warto również opisać ekologiczne produkty odpowiednimi kolorami dla łatwiejszej ich identyfikacji. Czyli oznaczona na niebiesko butelka z ekologicznym środkiem do mycia okien od razu skojarzy się z niebieską ściereczką. Czerwona butelka z czerwoną ściereczką do sprzątania sanitariatów, itd.

Na koniec kilka informacji o tym czym jest mikrofibra ?

sprzątaj kolorami
Sprzątaj kolorami

Mikrofibra jest niestrzępiącym się materiałem syntetycznym, który jest dostępny na rynku ponad 10 lat. Z uwagi na jego wytrzymałość oraz wszechstronność użytkową jest najbardziej preferowanym materiałem używanym w profesjonalnym czyszczeniu. Mikrofibra jest zbudowana z milionów mikroskopijnych haczyków, które przyciągają i usuwają wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia z czyszczonych powierzchni. Ściereczka z mikrofibry zatrzymuje brud, kurz oraz bakterie, dopóki nie zostanie wypłukana. Dzięki temu ta sama ściereczka lub mop z mikrofibry może być używana przez dłuższy czas. Dobrej jakości produkty z mikrofibry wytrzymują 300-500 prań, a więc znacznie więcej niż tradycyjne produktu z innych materiałów. Mikrofibra jest również popularna ze względu na swoją wszechstronność i zdolność do czyszczenia bez użycia chemikaliów. Ścierki i mopy są bezpieczne dla większości powierzchni, od mebli, podłóg, ścian, okien po elektronikę, drewno, stal nierdzewną, czy kamień. Pomimo, że Mikrofibra nie jest materiałem odnawialnym i ekologicznym, uważamy, iż jej zalety takie jak długowieczność oraz możliwość sprzątania bez środków chemicznych, stawiają ją jak na razie na podium jako skuteczny, wytrzymały materiał do ekologicznego sprzątania w Twoim domu. 

Mamy nadzieję, że nasze eko porady jak sprzątać kolorami będą choć trochę przydatne podczas domowych porządków. A więc sprzątaj kolorami i powodzenia. Seguro eco cleaning firma sprzątająca ekologicznie http://seguroec.eu

Sprawdź inne nasze porady, usługi oraz podziel się z innymi I oczywiście polub naszą stronę na Facebooku.

Polub nas, a rabaty, promocje oraz przydatne informacje, same do Ciebie dotrą: