Trawa cytrynowa – Cymbopogon flexuosus jest stosowana od setek lat w aromaterapii oraz medycynie naturalnej w różnych celach. Pochodząca z Azji trawa to wysoka trawa rosnąca w klimacie tropikalnym o świeżym, cytrusowym, mocnym zapachu. W aromaterapii trawa cytrynowa stosowana jest głównie w dyfuzorach oraz kominkach, a także do masażu oraz kąpieli.
Olejek z trawy cytrynowej aromaterapia, a korzyści dla organizmu.
Mówi się, że wdychanie aromatu trawy cytrynowej lub wchłanianie go przez skórę przekazuje informacje do układu limbicznego mózgu, regionu, który ma wpływ na układ nerwowy. Zwolennicy aromaterapii uważają, że olejki eteryczne mogą wpływać pozytywnie na: poziom stresu, ciśnienie krwi, lepsze oddychanie, czy zwiększeni funkcji odpornościowych oraz łagodzenie bólu głowy oraz mięśni. Ponadto olejek eteryczny z trawy cytrynowej działa jako naturalny środek odstraszający owady oraz odświeżacz powietrza. Niestety, jak dotąd niewiele badań naukowych oceniało aromaterapeutyczny wpływ stosowania olejku z trawy cytrynowej na zdrowie. Stwierdzono jednak, że kilka jego składników chemicznych ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwutleniające, przeciwdepresyjne i uspokajające. Na przykład cytral, hamuje rozwój mikroorganizmów i jest on głównym składnikiem olejku. W badaniach naukowych wykazano, że limonen zawarty w trawie cytrynowej, zmniejsza stan zapalny i niszczy bakterie. Nie ma jednak wystarczających dowodów, aby zalecać stosowanie olejku eterycznego z trawy cytrynowej w leczeniu wszelkich schorzeń, ale wstępne badania sugerują, że może być on przydatny w wielu z nich.
Zmniejsza stan zapalny
Przewlekłe zapalenie może powodować wiele problemów zdrowotnych, w tym zapalenie stawów, cukrzycę i niektóre nowotwory. Badania wykazały, że olejek ten ma silne działanie przeciwzapalne u myszy z infekcjami grzybiczymi. Naukowcy doszli do wniosku, że chociaż konieczne są dalsze badania na ludziach, olejek eteryczny z trawy cytrynowej może pomóc w leczeniu zapalenia skóry w przyszłości.
Zwalcza infekcje grzybiczne
Naukowcy przyjrzeli się również wpływowi tego olejku eterycznego na określone grzyby, odpowiedzialne za infekcje drożdżakowe oraz pleśniawki. Olejek eteryczny miał „obiecujące” działanie przeciwgrzybicze, co skłania autorów do stwierdzenia, że może mieć potencjalne zastosowanie w leczeniu zakażeń grzybiczych. Konieczne są jednak bardziej szczegółowe badania na ludziach, aby potwierdzić pozytywne skutki.
Relaks i masaż
Większość olejków eterycznych rozcieńczonych dowolnym olejkiem nośnikowym można stosować do masażu. Przeprowadzono badanie wpływu trawy cytrynowej na organizm podczas masażu. W badaniu naukowcy mierzyli puls oraz ciśnienie krwi uczestników przed i po masażu olejkiem z trawy cytrynowej. Każdej osobie wykonywano masaż raz w tygodniu przez 3 tygodnie. Naukowcy odkryli, że masaż taki obniża rozkurczowe ciśnienie krwi, ale nie ma wpływu na skurczowe ciśnienie krwi ani puls. Stwierdzili, że taki masaż może mieć „harmonizujący wpływ” na układ nerwowy.
Olejek z trawy cytrynowej do włosów
Olejek z trawy cytrynowej nadaje włosom blasku. Zalety stosowania olejku eterycznego z trawy cytrynowej do włosów sprawiły, że trawa cytrynowa stała się popularnym składnikiem wielu produktów do pielęgnacji włosów.
Ból głowy
W badaniu z 2009 roku wykazano, że olejek eteryczny z australijskiej trawy cytrynowej Cymbopogon ambiguus może być skuteczny w wspomaganiu leczenia bólów głowy. Chociaż istnieją ograniczone dowody na poparcie tego, trawa cytrynowa jest powszechnym lekiem na ból głowy w tradycyjnej medycynie australijskiej.
Jak stosować:
Dyfuzor lub kominek do aromaterapii. Korzyści ze stosowania w dyfuzorze olejku eterycznego z trawy cytrynowej to głównie spokój, relaks i świeżość. Olejek z trawy cytrynowej aromaterapia, propozycje mieszanek do wypróbowania w dyfuzorze lub kominku do aromaterapii:
Spokój 3 krople trawy cytrynowej + 3 krople lawendy
Relaks 3 krople trawy cytrynowej + 3 krople amyrisu
Świeżość 2 krople trawy cytrynowej + 1 kropla mięty pieprzowej + 3 krople olejku ze słodkiej pomarańczy
Wdychanie oparów to kolejny sposób na użycie olejków eterycznych po dodaniu kilku kropli olejku do gorącej wody i wdychanie ich przez nos.
Kąpiel lub masaż. Olejek z trawy cytrynowej aromaterapia, dodaj 5 kropli olejku eterycznego do 1 łyżeczki olejku nośnikowego – (olej ze słodkich migdałów, jojoba, olej kokosowy lub inny). Wlej i wymieszaj w ciepłej kąpieli lub wmasuj w skórę.
Bezpośrednie wdychanie. Możesz również bezpośrednio wdychać aromat olejku. Wystarczy kilka kropli na wacik i można wdychać pozytywny aromat.
Środki ostrożności
Nigdy nie należy stosować nierozcieńczonych olejków eterycznych na skórę.
Nie spożywaj olejków eterycznych.
W przypadku stosowania na skórę, olejek zawsze należy rozcieńczyć za pomocą olejku nośnikowego.
Przed zastosowaniem rozcieńczonego olejku eterycznego na skórze warto wykonać test aby sprawdzić czy nie jesteśmy uczuleni na jego działanie.
Nie należy stosować olejków eterycznych przez oraz w pobliżu dzieci, niemowląt, kobiet w ciąży lub karmiących oraz zwierząt domowych.
Przechowuj olejki eteryczne poza zasięgiem dzieci i zwierząt.
Po użyciu olejków eterycznych umyj ręce.
Olejki eteryczne nie są lekiem.
Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem medycyny alternatywnej w leczeniu chorób. Samoleczenie choroby przewlekłej i unikanie lub opóźnianie standardowej opieki może mieć poważne konsekwencje.