Jak zrobić płyn do spryskiwaczy

Jak zrobić płyn do spryskiwaczy szyb samochodowych bez toksycznych dodatków?

Zima już za nami, a czyste szyby w samochodzie po prostu warto mieć. Proponujemy więc nasz sprawdzony przepis na uniwersalny nietoksyczny płyn do spryskiwaczy w wersji całorocznej oraz zimowej. Oczywiście możemy go kupić w sklepie lub na stacji paliw, lecz czy nie warto spróbować i go zrobić w domu. Dlatego podpowiadamy dlaczego warto zrobić go samodzielnie:
  1. Jeżeli możesz to staraj się żyć bardziej ekologicznie i nie truj otoczenia szkodliwą chemią, której jest wystarczająco dużo wokół nas. 
  2. Środki do mycia kupowany w sklepie czy stacji benzynowej są zazwyczaj niebezpieczny dla naszego zdrowia i szkodliwe dla środowiska, ponieważ zawierają w większości bardzo trujący metanol lub inne środki chemiczne.
  3. Przygotowany samodzielnie eco środek jest równie skuteczny, co kupiony, a znacznie tańszy. Wyliczenia znajdziecie poniżej.

A zatem, jak zrobić płyn do spryskiwaczy?

Do jego przygotowania będziemy potrzebować:
– pusty pojemnik o pojemności 5 litrów. Najlepiej wykorzystać stary plastikowy pojemnik po zużytym płynie komercyjnym.
– 250-500 ml alkoholu izopropylowego 99%. PAMIĘTAJ ŻE ALKOHOL IZOPROPYLOWY JEST Jak zrobić płyn do spryskiwaczySZKODLIWY I NIE NADAJE SIE DO SPOŻYCIA. Pisaliśmy już o tym alkoholu i jego szerokim zastosowaniu w przygotowaniu ekologicznych środków czyszczących w poprzednich artykułach. Jeżeli wiec posłuchaliście rady i kupiliście 5 litrowy baniak za około 35-40 zł to dziś jest czas, aby z niego ponownie skorzystać.
– 30-50 ml ekologicznego płynu do mycia naczyń. Można go kupić o zapachu cytrynowym w hipermarkecie za około 4 zł za opakowanie 500 ml.
 
Na rynku dostępne są barwione środki, jednak nie zalecamy dodatkowego barwienia płynu. Poza kolorem nie ma to żadnego znaczenia, a może zanieczyszczać środowisko. A więc do dzieła !
Wlej alkohol do pojemnika, a następnie uzupełnij wodą. Zostaw miejsce na płyn do mycia naczyń. Dolej płyn. Zamknij pojemnik i delikatnie wymieszaj zawartość obracając go tak, aby nie wytworzyć piany. Gotowe!
 
Taka wersja płynu do spryskiwaczy samochodowych jest idealna na dodatnie temperatury. W zimie musimy zwiększyć ilość alkoholu izopropylowego w naszym środku, aby nie zamarzał przy niskich temperaturach.
jak zrobić płyn do spryskiwaczy
Jak zrobić płyn do spryskiwaczy
1 litr alkoholu na 4 litry wody powinien powstrzymać zamarzanie do minus 20 stopni. Jeżeli jednak zauważycie problem z zamarzaniem, po prostu dolejcie więcej alkoholu do roztworu.
Płyn w wersji całorocznej kosztuje nas zatem: alkohol około 3 zł, płyn do naczyń 0,4 zł, czyli 3-4 zł za 5 litrów. Komercyjny środek letni kosztuje od 7 do 20 zł.
Płyn w wersji zimowej kosztuje nas: alkohol około 8 zł, płyn do naczyń 0,4 zł, czyli 8,4 zł za 5 litrów. Komercyjny płyn zimowy kosztuje od 15 do 30 zł. Powodzenia i do dzieła.
 

Mamy nadzieję, że nasza eco porada jak zrobić płyn do spryskiwaczy będzie choć trochę przydatna. Seguro eco cleaning firma sprzątająca ekologicznie http://seguroec.eu

Sprawdź inne nasze eco porady, usługi oraz podziel się z innymi i oczywiście polub naszą stronę na Facebooku.

Polub nas, a rabaty, promocje oraz przydatne informacje, same do Ciebie dotrą: