Jak sprzątać ekologicznie w łazience ?

8 zasad jak sprzątać ekologicznie w łazience

Większość z nas odkłada sprzątanie łazienki oraz toalety, gdyż nie jest to prosta i przyjemna czynność. Ponadto większość osób uważa, że sprzątanie łazienki wymaga stosowania bardzo agresywnych i niebezpiecznych dla naszego zdrowia oraz środowiska naturalnego środków chemicznych. Wszelkiego rodzaju wybielacze, środki zawierające chlor oraz amoniak powodują problemy z oddychaniem, zawroty głowy oraz alergie skórne. Substancje zawarte w środkach chemicznych są naprawdę bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Spróbujemy więc przekonać Was do sprzątania ekologicznego.

Od tego jest nasz Eco Blog i porady, dzięki którym możesz zmienić jakość swojego życia, stosując bezpieczne i ekologiczne środki czyszczące. Ponadto przekonamy Was, iż domowe ekologiczne środki czyszczące są często tańsze niż tradycyjna, niebezpieczna chemia.  

Jak sprzątać ekologicznie w łazience ?

1. Zrób ekologiczny uniwersalny środek do sprzątania

Środek ten doskonale sprawdza się zarówno podczas sprzątania łazienki, jak również kuchni gdyż posiada właściwości odkażające. Czyścimy nim armaturę, zlewozmywaki, toalety, blaty czy wanny. Wlej do butelki z rozpylaczem: sok z jednej cytryny, jedną filiżankę octu oraz jedną szklankę wody. Jeżeli zapach jest zbyt ostry można dodać kilka kropli naturalnego zapachowego olejku eterycznego.   

2. Używaj naturalnych odświeżaczy powietrza

Jak sprzątać ekologicznie w łazience ?
Jak sprzątać ekologicznie w łazience ? Używaj naturalnych produktów

Większość z nas w łazienkach oraz toaletach stosuje chemiczne odświeżacze powietrza zawierające toksyczne chemikalia. My proponujemy Wam naturalne rozwiązania odświeżające powietrze:

– Używaj naturalnych olejków zapachowych

– Rozłóż suszone kwiaty w łazience

– Wstaw do łazienki rośliny. Niektóre rośliny doniczkowe, jak na przykład paprocie, świetnie nadają się do oczyszczenia powietrza w łazience. Nie wymagają dużo światła więc sprawdzają się w takich pomieszczeniach.

– Przygotuj własny ekologiczny odświeżacz powietrza. Zmieszaj w małej ciemnej buteleczce ze spryskiwaczem wodę oraz 10 kropli olejku eterycznego o ulubionym zapachu, aby stworzyć naturalny, pachnący spray do pomieszczeń.

3. Toalety również czyścimy naturalnie

Zmieszaj pół szklanki octu z 1 łyżką sody oczyszczonej. Wlej do toalety i pozostaw przez około 25 minut. Powtarzaj ten zabieg raz w tygodniu. Zabijesz w ten sposób bakterie, a toaleta będzie błyszczeć. 

4. Usuwanie osadów z mydła

Połącz naturalny płyn do mycia naczyń – dostępny za około 4 zł z sodą oczyszczoną w taki sposób, aby uzyskać pastę. Nałóż pastę na brudne obszary, wyszoruj szczoteczką. Osady powinny zniknąć. 

5. Płytki podłogowe

Najprostszy naturalny sposób na brudne płytki podłogowe w łazience to soda oczyszczona (około 200g) zmieszana z ciepłąwodą oraz wyciśniętą połówką cytryny. Wszystkie składniki mieszamy w wiaderku. Pamiętaj, że soda oczyszczona to główny składnik ekologicznego sprzątania. Kup ją w większym ekonomicznym opakowaniu, 5kg możemy kupić w internecie za około 20 zł z wysyłką, natomiast 100g w sklepie kosztuje około 1 zł !!!  Następnie użyj mopa, aby czyścić podłogę naszym ekologicznym środkiem.

6. Prysznic i wanna

Zmieszaj w butelce z rozpylaczem ocet z wodą w proporcjach 1:1. Ocet usuwa pleśń oraz zabrudzenia gromadzące się w zakamarkach prysznica lub wanny. Spryskaj brudne powierzchnie, odczekaj 10 minut, a następnie przetrzyj wilgotną ściereczką lub gąbką. 

Jak sprzątać ekologicznie w łazience ?
Jak sprzątać ekologicznie w łazience? Użyj myjki parowej.

7. Przydatna myjka parowa

Przydatnym rozwiązaniem które nie wymaga stosowania chemii jest domowa myjka parowa, o czym już pisaliśmy na naszym blogu. Skuteczną myjkę parową kupimy za około 400 zł i będzie ona wystarczająca dla naszych potrzeb. Wyczyści ona płytki, fugi, ściany, kabinę prysznicową i wiele innych rzeczy w naszym domu, bez chemii i szkodliwych detergentów. Oczywiście myjaka parowa nie rozwiąże wszystkich problemów z brudem, ale może być pomocnym narzędziem w walce z nim.

8. Wielorazowy sprzęt czyszczący

Do ekologicznego sprzątania używajmy dobrej jakości ściereczek, które będą nam długo służyć. Warto więc zainwestować w lepszą jakość ściereczek wielokrotnego użytku, aby w jak najmniejszym stopniu wpływać negatywnie na środowisko. Ściereczki z mikrofibry doskonale czyszczą i nadają się do większości prac. Stosując domowe ekologiczne środki używaj butelek wielokrotnego użycia. Możesz użyć pojemników po zużytych wcześniej środkach. Pamiętaj, że butelki plastikowe wyrzucane na śmietnik rozkładają się przez około 500 lat.

Mamy nadzieję, że nasze eko porady jak sprzątać ekologicznie w łazience będą choć trochę przydatne. Powodzenia w eko sprzątaniu. Seguro eco cleaning firma sprzątająca ekologicznie http://seguroec.eu

Sprawdź inne nasze porady,usługi oraz podziel się z innymi I oczywiście polub naszą stronę na Facebooku.

Polub nas, a rabaty, promocje oraz przydatne informacje, same do Ciebie dotrą: