Jak umyć okna w zimie

Jak umyć okna w zimie ?

Z uwagi na klimat w naszym kraju, nie mamy wyjścia i musimy myć okna w zimie. Tym bardziej jeżeli chcemy godnie spędzić Święta oraz przywitać Nowy Rok w czystym i zadbanym domu z pięknym widokiem przez okna. Niestety zmywanie brudu z okien przy niskich temperaturach oraz małej ilości słońca nie jest, ani łatwe, ani przyjemne. Z uwagi na SMOG oraz jesienną deszczową pogodę, okna w naszych domach wyglądają strasznie już późną jesienią, nawet jeżeli zostały umyte latem. Z doświadczenia wiemy, że aby utrzymać okna dość czyste należy je myć 3-4 razy w roku. Oznacza to ich czyszczenie 2 razy w niskich temperaturach, czyli w grudniu, a następnie w marcu kiedy stopnieje śnieg i jest mniejsze zanieczyszczenie powietrza po sezonie grzewczym.

Aby ułatwić Wam mycie okien w zimie podzielimy się kilkoma przydatnymi wskazówkami, dzięki którym, ani Ty, ani woda w wiaderku nie zamarznie, a okna pozostaną długo lśniące i przezroczyste.

Podstawowe zasady:

Używamy zimnej lub letniej wody.

Pomimo niskich temperatur musimy niestety używać zimniej lub letniej wody do mycia. Powody są dwa. Pierwszy jest banalny: gorąca woda wywoła nagłą zmianę temperatury szyby, a tym samym może spowodować jej pęknięcie. Drugi powód już nie jest banalny. Naukowcy odkryli dopiero kilka lat temu, iż gorąca woda zamarza znacznie szybciej niż zimna !!! Jest to tak zwany efekt Mpemby. Ciekawy artykuł warty przeczytania znajdziecie poniżej:

http://wyborcza.pl/1,75400,14932448,Dlaczego_goraca_woda_zamarza_szybciej_.html?disableRedirects=true

Na szczęście z zamarzaniem możemy sobie poradzić dodając odpowiednią ilość alkoholu izopropylowego. A więc nigdy nie używaj gorącej wody do mycia okien w zimie!

Ubieramy się ciepło.

Oczywiście odpowiednio do panującej na zewnątrz temperatury. Obowiązkowo zakładamy czapkę oraz używamy wodoodpornych ocieplanych rękawic, gdyż dłonie wychładzają się bardzo szybko w niskich temperaturach, co może skutkować przeziębieniem. Koszt takich rękawic to około 40-100 zł.

Stosujemy środek czyszczący na bazie alkoholu.

Najważniejszy do mycia okien w zimie jest użycie odpowiedniego środka. Jest kilka rozwiązań, dzięki którym skutecznie umyjemy okna, a nasza woda nie zamarznie. Możemy do wody dodać zimowy płyn do mycia szyb w samochodach, ale jest on bardzo szkodliwy dla środowiska, negatywnie wpływa na rośliny w domu, a jego wdychanie jest niebezpieczne, a więc stanowczo odradzamy taką opcję. Ocet ma bardzo dobre właściwości czyszczące, ale w zimowych temperaturach może się nie sprawdzić, gdyż również zamarza w trochę niższych temperaturach niż woda, ponadto jego zapach nie każdemu odpowiada.

Dlatego proponujemy Wam domowe rozwiązanie oparte na alkoholu izopropylowym, który jest tańszy niż metanol, czy etanol, a jest bardzo skuteczny w walce z tłustymi plamami oraz brudnymi osadami na ramach okiennych. PAMIĘTAJ, że alkohol izopropylowy jest TRUJĄCY i nie nadaje się do spożycia!!!!!!!

jak umyć okna w zimie
Jak umyć okna w zimie ? Użyj alkoholu izopropylowego z wodą aby nie zamarzała.

Jak przygotować domowy zimowy środek do mycia okien ?

Potrzebne składniki:

1 litr alkoholu izopropylowego. 5 litrów kupimy z przesyłką za około 40 zł*.

1 litr wody

Opcjonalnie można dodać ½ łyżeczki ekologicznego płynu do mycia naczyń. 0,5 litra takiego płynu to koszt około 4 zł i kupimy go kupić w hipermarketach.

*Jeżeli chcesz sprzątać ekologicznie w swoim domu, warto kupić opakowanie 5 litrowe alkoholu izopropylowego, ponieważ możesz go wykorzystać w wielu innych ekologicznych przepisach na domowe środki czyszczące.

Zmieszaj alkohol z wodą, dodaj opcjonalnie łyżeczkę naturalnego płynu do mycia naczyń i gotowe. Proporcja alkoholu do wody 1:1 jest sugerowana, gdyż przy bardzo niskich temperaturach typu -15 stopni może zajść potrzeba dodania większej ilości alkoholu do naszego środka, a przy temperaturach bliskich zero stopni może wystarczyć jego mniejsza proporcja typu 1:2.  

Jak umyć okna w zimie ? Niezbędny sprzęt:

Opcja 1:

Ręczna myjka do szyb z dobrym wkładem z mikrofibry

Gąbka do trudnych zabrudzeń

Ściągaczka do szyb z miękką gumą z uwagi na niskie temperatury

Wiaderko z przygotowanym płynem

Opcja 2:

Butelka z rozpylaczem do rozprowadzania środka lub wiaderko

Gąbka do mycia szyb

Ściereczka z mikrofibry

W zależności od preferencji oraz posiadanego sprzętu, możemy stosować sprzęt z opcji 1 lub opcji 2, albo wersję mix. W zimie zalecamy opcję 1, gdyż jest szybsza i bardzo skuteczna.

Duża zawartość alkohol w naszym środku skutecznie zatrzyma wodę przed jej szybkim zamarznięciem podczas czyszczenia i jednocześnie szybko odparuje. Alkohol jest również bardzo dobrym środkiem czyszczącym rozpuszczając skutecznie osady tłuszczowe, smogowe oraz wszelki brud.

jak umyć okna w zimie
Jak umyć okna w zimie ? Szybko, aby odpocząć i podziwiać zimę za oknem.

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne zimowe mycie okien, ubierz się ciepło, stosuj nasze porady, a wszystko się uda. Jeśli jednak nie masz na to czasu, siły – zadzwoń lub napisz do Seguro eco cleaning. Otrzymasz bezpłatną wycenę naszych usług. Sprawdź naszą ofertę: https://seguroec.eu/eko-mycie-okien/

Sprawdź inne nasze porady,usługi oraz podziel się z innymi.
Polub nas, a rabaty, promocje oraz przydatne informacje, same do Ciebie dotrą: